İnsektisit

İnsektisit

Böceklerin öldürülmesinde kullanılan zehirli maddelere İnsektisit denilmektedir. Bu maddelerin zararlıları öldürmesinin yanında getirdiği olumsuz etkilerden dolayı kullanılıp kullanılmaması konusunda hale büyük çelişkiler bulunmaktadır. Genelde bitkileri zararlıların istilasından kurtarmak ya da hastalıklı haşereleri yok etmek için kullanılmaktadır. Sentetik olanların yanında doğal ürünlerde bulunmaktadır. Yine böceklere nasıl zarar vereceğine göre de bu zehirler birbirinden ayrılmaktadır. Kimisi böceklerin yemesinin ardından mide zehirlenmesi ile öldürse de kimisinin öldürmesi için sadece temas yeterlidir. Bazı güçlü zehirler ise böceğin solumasının ardından hızlıca etki ederek öldürmektedir.

Sentetik Böcek Öldürücüler

Temas yoluyla böcekleri yol eden sentetik böcek öldürücü İnsektisit çeşidi günümüzde yoğun olarak kullanılmaktadır. Aynı anda birçok faklı böcek türüne karşı etkili olabilmektedir. Üç farklı türü bulunmaktadır. Klorlu hidrokarbonlar çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Ama etkileri nedeniyle birçok türevi yasaklanmıştır. Uzun süreli koruyuculuk sağlamaktadır ve etkisi yüksektir. Organo fosfatlar, klorlu hidrokarbonlardan daha ölümcüldür.

Böceklerin sinir sistemlerini etkileyerek onları öldürür. Karbamatlar ise Organo fosfatlar gibi etkilere sahip olduğu düşünülen bir zehir türüdür. Hızlı şekilde dokulardan atılabilirler. Tüm bu zehriler böceklerin taşıdığı hastalıkların yayılmasını önlemiş ve ürünlerin verimini yükseltmiştir fakat uzun dönemde etkileri kaygı vericidir. Daha fazla bilgi için https://www.hortiturkey.com/yazilar/insektisit-nedir sitesine gidebilirsiniz

Benzer İçerikler

Yorum Ekle