Sac Metallerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Hepimizin evinde muhakkak bir fırın veya bilgisayar vardır. Bilgisayarların kasası metal saclara örnek olarak verilebilecek en güzel örneklerdendir. Fırınların dış yüzeyleri de yine aynı şekilde metal sacların kullanımına örnek olarak verilebilir.

Metal saclar hayatımızın birçok alanında fark etmesek de yer alıyor. Kullanımı bu derece yaygın olan metal sacların işlenebilmesi de oldukça önemlidir. Metal saclar cnc lazer veya cnc plazma adı verilen makinelerde kesim işlemlerine tabi tutulurlar.

Bu kesim işlemlerinin yapılabilmesi için tecrübe ve bilgi gerekir. Kesimi gerçekleşen metal plakalar ardından büküm işlemlerine tabi tutulurlar. Bu büküm işlemleri için presler veya abkant büküm makineleri kullanılır. Bu makineler tonlarca ağırlıktaki kalıpları hareket ettirerek büküm işlemlerinin doğru bir şekilde yapılabilmesine olanak tanır.

Büküm Makineleri Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilir?

Büküm makinesi sayesinde metal saclar büküm işlemine tabi tutulurlar. Metal plakalar alüminyum, krom veya çelik olabilir. Yine aynı şekilde metal plakalar 0.50 milimetreden 40 milimetreye kadar farklı kalınlıklara sahiptirler.

Bir büküm makinesi tasarlanırken dikkat edilecek birçok husus mevcuttur. Bu hususlardan ilki büküm makinesinin ömrünün yüksek olmasıdır. Makineler de tıpkı insanlar gibi bir ömre sahiptirler. Bu ömrünü tamamlayan makineler bakıma muhtaç olurlar.

Makineler tasarlanırken ayrıca bakım işlemlerinin kolay bir şekilde yapılabilmesinin de önü açılmalıdır. Tasarlanan makineler simülasyon programları ile gerekli testlere tabi tutulurlar.

İş Kazalarının Önüne Nasıl Geçilebilir?

Dikkatsizlik, yorgunluk iş kazalarına en çok neden olduğu bilinen nedenler arasındadır. Günümüzde her saniyede onlarca iş kazası meydana geliyor. Bu iş kazaları ya ölümle ya da yaralanma ile sonuçlanabiliyor.

Tasarlanacak olan makinelerde MVD Makine güvenliği ön planda tutuyor. Gerekli sensörler ve güvenlik tedbirlerinin alınmasıyla iş kazalarında azalma meydana gelebiliyor. Sizlerde makine seçiminde MVD Makineyi tercih ederek gerekli tedbirlerin alınmasında rol oynayabilirsiniz.

Pres makineleri hakkında detaylı bilgi için https://www.mvd.com.tr/tr/urunler/press-brake-ibend web sayfasını ziyaret ediniz.

Benzer İçerikler

Yorum Ekle